פרידה ממורה עברי / רות קלדרון

בארי צימרמן הגדיר את עצמו כמורה.
פגשתי אותו כעורך 'שדמות', כתב העת של התנועה הקיבוצית,ב-1982, כשלמדתי ב'אורנים'. בארי כבר היה מסאי ומשורר ואיש רוח ומנהיג חינוכי. בחירתו בהוראה כהגדרה עצמית מעידה על מהותו. הוא היה איש אמת. צנוע. איש המעלה, שאין לו צורך בתארים.
ראיתי את בארי בגדולתו כשישב סביב שולחן בבית המדרש עם העמיתים, כששוחח עם אדם צעיר. תמיד אזכור את רגע הקדושה הזה, שבו בארי היה עוצם את העיניים לא כדי להתרחק אלא כדי להתקרב, כדי לקדש את כל החושים להקשבה.
בארי לימד בעלמא 19 שנה. שמחתי כשנענה להזמנתי להנחות את בית המדרש הפתוח לציבור לצד אפרת טננבאום ורני יגר. כשבא, ידעתי שיש לעלמא אבן ראשה.
עלמא הוקמה כמקום מפגש של אנשים חזקים ודרכי חשיבה דומיננטיות – מקום שהאמנתי שניצור בו שפה יהודית-הומניסטית על ידי שיח של מחלוקת ושותפות בין אנשי אקדמיה, אנשי עולם האמנות ואנשי בית המדרש. המפגש היה מלא עוצמה, ולא תמיד קל. נוכחותו של בארי תמיד הרגיעה אותי. בין הפרופסורים, האמנים והלמדנים, הוא היה מבוגר אחראי.
דרכו האמיצה של בארי בתוך הציבור החילוני היתה דרך של מדרש. הוא ניסח באופן בהיר ונפלא את ההבדל בין פרפראזה – לומר אותו הדבר במילים אחרות–לבין מדרש–לומר דבר חדש באותן המילים.
בארי היה דרשן. ולא רק דרשן של מילים אלא דרשן של סמלים. כפי שכתב:
"ניכוסם של הסמלים יניב פרשנויות תוכניות להם, באשר סמל הוא לעולם דבר-מה הפתוח לאין-סוף זיקות, וייצור סיכוי נפלא להיווצרותו של ציבור יהודי חדש-ישן" ('גוף וזיכרון')
"לא 'הישן יתחדש והחדש יתקדש' צריכה להיות סיסמתנו אלא 'הישן יידרש והנדרש יחדש'! הסיכוי לייצור רב-דורי של זהות יהודית לא-רבנית טמון ביכולתנו לאמץ לנו יותר ויותר סמלים יהודיים, לנערם מתכנים שחרבו בתוכנו ולהופכם, מתוך נוסחם הישן והקבוע, לברי-משמעות עבורנו." ('פרפראזה ומדרש')
ולפני הכל היה בארי יהודי:
"יהודי! יהודי! אני צועק אל עצמי. יהודי חופשי לבטא את תכניו דרך סמלי עמו. יהודי חופשי לברור מתוך הסמלים את אלה שמוצאים חן בעיניו. יהודי חופשי לעשות בבית היהודי ככל העולה על רוחו, כי בבית הזה הוא גר." ('יהודי בביתי')
אני נפרדת ממך, בארי, בתודה על הדרך שסימנת גם לי, ובתוך העצב אני שמחה על השנה האחרונה שלך, שהיתה רוויית אהבה, ועל הידיעה העמוקה שידעת:
"רשימת הדברים שאני מאמין בהם: יש סוד בעולם. יש סוד בעולם.
רשימת הדברים שאני יודע: אני יהודי; את אוהבת אותי".
('רבותי נברך', 13 ביולי 2016) .

המאמרים מתוך המם הסופית של אלוהים, הוצאת קשר, תשס"ז

השאר תגובה